Tere tulemast !  Welcome! 

Ülo Kangur'i  koduleht 

Mägedest paremad on mäed, kus pole veel olnud!

Looduse vägi võidab -- kuidas odavalt matkata

Jälgin kevadeti lumikellukeste ja lume võitlust oma Muuga aedlinna kodu aknast märtsikuu keskpaigast alates. Korduvalt on lilled üleni lume all ja külmunud, kuid ikka tungivad välja.... Kui Eestis näeb sellist pilti umbes kuu aega, siis kõrgmägede alpiaasadel ligi pool aastat... ja inimesed koos loomakarjadega liiguvad nende kannul tõustes järjest kõrgemale. Nii ollakse pidevalt kevades ja nauditakse looduse väge.  Kuidas seda näha ja odavalt matkata?

Reeglina võidavad lilled ja loodus tervikuna. Võidu eelduseks on lillede kui looduse osa pidev kohanemine, evolutsioon. See käib ka inimese kohta. Inimeste puhul nimetatakse kohanemist sageli elukestvaks õppeks. Eesti loodusest on meie esivanemad aastatuhandete vältel abi saanud. Metsad, sood ja rabad on meid kaitsenud, toitnud, ravinud ja õpetanud. Ja meie loodus köidab inimesi üha enam.

Looduses liikumist, matkamist on mõistlik õppida. Seda saab teha täitsa tasuta looduse õpperadadel ja matkaradadel, mida pakuvad Eesti Matkaliidu (www.matkaliit.ee) matkaklubid ja Riigimetsa Majandamise Keskus.Eriti palju märgistatud matkaradu on Harjumaal. Matkata võib jalgsi, jalgratta, auto või veesõidukiga jõel- järvel-merel. Nii üksinda kui sõpradega. Soovitav on eelnevalt tutvuda konkreetse matkaraja kirjeldusega, et teada mida vaadata ja kuidas võimalikke ohtusid vältida.

Matkarajad on populaarsed paljudes Euroopa riikides. Nende kohta saab tasuta teavet Euroopa Rändurite Assotsiatsiooni ja konkreetse riigi kodulehelt. Näiteks sageli matkatakse Euroopa Rannikuraja E9 lõikudel, mis on märgistatud Eestist kuni Atlandi ookeanini. Samuti Alpide, Kaukasuse ja Püreneede kõrgmägede radadel.

Kaugmatkajad käivad ka radadeta, asustamatamaastikulkõikjal üle maailma. Neile on olulised teadmised ja oskused äärmuslikes looduslikes tingimustes toime tulla, ka õnnetusjuhtumite korral. Selleks koondutakse matkaklubidesse, kus vahetatakse infot ja korraldatakse matkaõpet. Näiteks Harju Matkaklubi, koduleht www.matk.ee

Sageli küsitakse minult: kuidas on võimalik nii palju matkata. Vastus on lihtne: ise tehtud – hästi tehtud. Ja kõige odavamalt tehtud. Olen aastakümneid matkad ise ette valmistanud ja käin reeglina vähemalt poole odavamalt kui turismifirmaga!

Oma matkad tuleb korralikult ette valmistada. Selleks on väga palju materjale internetis, teatmeteostes, sõprade kirjalikud ja suulised matkaaruanded. Vaadake sellel kodulehel 'Matkaja infoallikaid'. Oluline on et matka ettevalmistamisega tegeleb kogu grupp: kõigil olgu jõukohased ülesanded. Suviste matkade sõidupileteid on kõige soodsam tellida aasta algul interneti vahendusel. Koos matkagrupiga tuleks harrastada ka tervisesporti Eesti looduses.

Ilusat kevad- suvist matkahooaega, head lugejad!

Ülo Kangur. 

Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: