Tere tulemast !  Welcome! 

Ülo Kangur'i  koduleht 

Mägedest paremad on mäed, kus pole veel olnud!

Harju Matkaklubi 40. juubel

20. novembril 2011. aastal möödub 40 aastat Harju Matkaklubi asutamisest.

Hea matkahuviline, just Sulle korraldab klubi 3. novembril algava matkakursuse Tallinna Matkamajas (Hopneri majas). Neljapäeviti 2 korda kuus novembrist kuni maini omandavad jalgsi-, jalgratta-, suusa-, auto- ja mägimatkajad vajalikke teadmisi ja oskusi. Kokku 40 seminari- ja 20 õppusetundi.  Matkakursusele on veel vabu kohti. Lisainfot saab Harju Matkaklubi veebil matk.ee.

 Matkamine, kui üks kõigile hästi kättesaadav vaba aja veetmise vorm,  on Harjumaal tuntud juba alates 19. sajandist. Kahjuks on nendest wandersellidest vähe infot. Ainult üksikutest selleaegsetest ajalehtedest võib lugeda mõne lühisõnumi.

Eesti Vabariigi tekkimine tõi endaga kaasa ka suurenenud huvi oma kodumaa vaatamisväärsuste vastu. Matkama hakkasid kõigi maakondade koolinoored, seltsimajade juurde tekkisid matkahuviliste ringid ja matkaorganisatsioonid. Nii ka Harjumaal.

Eesti okupatsioonid tõid matkamisse ligi kümneaastase seisaku. 20. sajandi keskpaik elavdas aga jälle Eesti matkamist. Hakati jälle käima Eestimaal ning kuna läänepoole ei lubatud, siis läks kaugmatkamine endise Nõukogude  Liidu asustamata paikadesse.  Sealhulgas ka Siberisse, kus nii mõnigi hilisem matkaja oli küüditatuna viibinud.  Kuuendik planeedi maismaast pakkus sportlikuks matkamiseks palju võimalusi, spordijärke  ja toredaid matkaelamusi.  Täita tuli vaid sportlike matkade klassifikatsiooni, matka-marsruutkomisjoni  ja kontroll-päästeteenistuse  nõudeid.  Kaasajastatuna kehtib sportlike matkade klassifikatsioon ka praegu.

Harjumaal ei jõutud matkaklubi loomiseni üheaegselt linnadega, kuid 1971. aastal sai see teoks. Sellest ajast peale on Harju Matkaklubi olnud maakonna matkaelu juhtijaks. Harjulased  on käinud läbi Eestimaa ja matkanud endise Nõukogude Liidu huvitavamates paikades. Omandatud on kõrgeid spordijärke kuni meistrikandidaadi  ja  meistersportlase nimetuseni.

Viimastel aastakümnetel, peale Eesti taasiseseisvumist on harjulased viibinud lisaks kodumaale veel paljudes Euroopa, Aasia, Ameerika ja Aafrika riikides. Palju on käidud matkareisidel.   Saadud on Eesti meistermatkaja ja Aasta matkategelase nimetusi. Osaletud on paljude matka-alaste raamatute kirjutamisel ja väljaandmisel. Igal aastal korraldatakse metsaistutamistalguid,suviseid matkaõppe päevi. ’Jõulud metsas’ Harjumaa erinevates paikades on kujunenud  üheks klubi esindusürituseks.

Viimasel viiel aastal on paljudele   matkaklubi  liikmetele omistatud matkatreeneri nimetus. Näiteks kõrgemad nendest: Tõnis Puss -- jalgrattamatkamises III tase, Ülo Kangur -- mägimatkamises III tase  ning  Jüri Kõiv -- jalgsi- ja jalgrattamatkamises II tase.

Matkatreeneri nimetus annab nende tegevusele riigi tunnustuse Eesti Olümpiakomitee ja SA Kutsekoja vahendusel. Matkatreeneri kohustused ja õigused on reglementeeritud tasemele vastavalt, nagu enamikul spordialadel. Neid arvestatakse ka välismaal.  Eriti oluline on see palgalisel tööl matkafirmades.

Käesoleval aastal korraldas klubi matkareisi Austriasse ja Saksamaale koos mägi- ja jalgrattamatkadega. Käidi Hispaania palverännu- ja matkaradadel, tõusti Pürenee mägede kõrgeimasse Aneto (3404 m) tippu. Ja muidugi matkati  aastaringselt Eestimaal, eriti Harjumaa radadel.  

Hea matkahuviline, just Sulle korraldab klubi 3. novembril alanudmatkakursuse Tallinna Matkamajas (Hopneri majas). Neljapäeviti 2 korda kuus novembrist kuni maini omandavad jalgsi-, jalgratta-, suusa-, auto- ja mägimatkajad vajalikke teadmisi ja oskusi. Kokku 40 seminari-  ja 20 õppusetundi.

Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: