Tere tulemast !  Welcome! 

Ülo Kangur'i  koduleht 

Mägedest paremad on mäed, kus pole veel olnud!

Heliseva muusika mägedes

 

                                     Julia konkurendid tema rõdu all Veronas           

 Laskume matkarajal alpiniitudelt sihvakate okaspuude metsa kuuma päikese varju, üks ilus vaade järgneb teisele. Püüame  pidevalt muutuvaid järjest ilusamaid pilte oma fotokatesse ja nutitelefonidesse mahutada. Parima ülevaate sellest omapärasest maast annab muidugi videofilm, sest pidevalt liigume nagu tuntud heliseva muusika filmis üle maaliliste mägede ja alpiniitude. Kui lisada veel meeste rahvariiete põlvpüksid ja joodeldamise, siis on terasematele selge pilt: oleme Tiroolides. Olen ka ise tudengipäevil tirooli põlvpükstes rahvatantsu tantsinud ja siiani sellest maast unistanud!

Austria Tiroolide geograafiline "pidevus" on tagatud tänu üle Alpide Põhja-Itaaliasse jäävale Lõuna-Tiroolile. Täpsemalt kannab vastav Itaalia maakond, kus me seekord matkame,  nime Trentino-Alto Adige. Tirool on ajaloos enamvähem kompaktse alana olnud põhiliselt Austria osa, Austria oli aga keskajal ja uusajal (ja eriti Habsburgide dünastia ajal) enamasti väga mõjukas impeerium Euroopa südames. Samas on Austria saatus olnud seotud ka Saksamaa ja Põhja-Itaaliaga. Austria oli osa Saksa-Rooma keisririigist, hiljem moodustas Austria-Ungari kaksikmonarhia. 1919. a. peale lüüasaamist  Esimeses maailmasõjas ja monarhia lagunemist liideti Lõuna- Tirool Itaaliaga

 Tirooli ühendavaks komponendiks on peale ajaloo tänapäeval peamiselt saksa keel (mis Tiroolis ei ole päris sama, mis Saksamaal või mujal Austrias, moodustades midagi murde sarnast). Itaaliasse jäävas Lõuna- Tiroolis kohtab kakskeelseid silte, kus esimesel kohal on enamasti saksa keel ja teisel kohal itaalia keel. Ka näiteks ühed maailma kuulsamad alpinistid, Itaalia riigi alamad Reinhold Messner ja Hans Kammerlander, on päritolult lõuna-tiroollased.       

Alpi ümisejad näitavad siinsel avatud rohunõlval oma urgude vahel osavust. Ka neile meeldib enam sissetallatud rajal liikuda! Oma kaaslasi hoiatab valves olev ümiseja iseloomuliku vilega. Peale lühikest puhkepausi jätkame oma väikeste seljakottidega liikumist. Kontrasti pakkuvad valged, lumised tipud on kerges udus. Aga hea energialaksu saame siiski! Ja ka Alpides haruldase eedelweissi näeme ära.

Järgneb väike langus ja pikk rohunõlva traavers. Tugev rada keerutab lehmade karjamaade rohunõlval, üle mitme kaljuse osa kõrgemale. Ühel kaljunukil on lühike metalltross raja julgestuseks. Kohalikud  nimetavad sellist julgestatud matkarada  ferrataks. Peale ronimist kergetel kaljudel jõuamegi Serla mäe tipuristi juurde 2378 m kõrgusele merepinnast.

Serla mäe tippu jõuab enamus Turja Touri  matkagrupist. Pildistame ja teeme videofilme. Igati jõukohane tipp ilusate vaadetega! Veidi teist rada mööda laskume tagasi Dobbiaco järveni. Kokku matkame 6 käigutunniga 17 km. Ja edasi sõidame oma Olympia kämpingusse Villabassa asulasse. Kõrgust merepinna suhtes on 1500 m ja  ööd veidi külmemad kui merepinna kõrgusel. Kokanaat keedab juba ühist õhtusööki Eestist kaasavõetud toiduainetest.

...........................................................................................................

Neljas matkapäev Lõuna- Tirooli ehk Dolomiitide mägedes lõppeb järjekordse sünnipäeva tähistamisega. Meie Turja Touri matkareisi 15 jalgrattamatkajat jutustavad oma järjekordsest matkapäevast;  meie neile oma muljetest. Nagu tellimise peale avaneb kolmetipuline roosakas mägi õhtupäikeses.  Kas Cristallo mägi (kõrgeim tipp 3221 m), kuhu sõitsime üleeile kahe tõstukiga: algul neljase ja siis kahese tünniga? Et mäelt üle alpiniitude metsasesse orgu alla matkata.

Dolomiidid kujutavad endast Põhja-Itaalias asuvat kuni 3500 m kõrgust mäestikutsooni Po jõe madaliku ja Alpide vahel (Bolzano, Trento ja omaaegse taliolümpialinna Cortina d’Ampezzo ümbruses). See on suurepärane piirkond kergema ja keskmise raskusega matkade ja lihtsalt jalutuskäikude jaoks, pakkudes nii kauneid vaateid maalilistele mägedele –orgudele -järvedele, kui ka soovi korral korralikku kaljuronimist peaaegu püstloodsetel kaljuseintel.

Dolomiidid on oma nime saanud prantsuse mineraloogi Deodat de Dolomieu järgi, kes kirjeldas esimesena dolomiiti, mis annab Dolomiitide mäetippudele roosaka varjundi. Juunis 2009 Sevillas koos olnud UNESCO maailmapärandi komitee otsustas võtta Dolomiidid maailmapärandi nimekirja. Geoloogilises mõttes kuuluvad Dolomiidid Alpide lõunapoolsete eelmägede tsooni, kuid erinevalt päris-Alpidest kujutavad endast vana hiiglaslikku korallriffi, mis ajapikku on üksikuteks järsunõlvalisteks mäestikublokkideks erodeeritud.

.............................................................................................................

Järgmisel päeval 16.07.  sõidame bussiga tuntud  mägi- ja suusakuurordi Cortina d`Ampezzo linna tõstukijaama juurde. Olümpialinna esinduslikule Tofane mäele viib köistee 4 vahejaama ja võimsate kuni 80 inimest mahutavate kabiinidega. Lõppjaam on umbes 3100 m kõrgusel. Edasi tippu (3243 m) viib kohati julgestustrossidega varustatud rada (ferrata) kergetel kaljudel. Siin on veidi lundki ja muidugi oluliselt külmem kui all orus. Just siit avanevatel mäenõlvadel  peetakse sageli mäesuusaalade suurvõistlusi.

Ülemisest vahejaamast matkame alla järgmisse vahejaama, kohati mööda järsku rusunõlva. Siiski saame oma matkasaabastes ohutult alla. Kokku matkame 6 käigutunniga 18 km. Köistee alumise jaama lähedal peetakse just täna mägiratturite võistlusi, kokkutulekut. Meie aga teeme viimseid pilte ja  sõidame oma Olympia kämpingusse Villabassa asula lähedale tagasi.

17.07  Sõidame bussiga mitu tundi Verona linna. Tallinnast poole väiksemas linnas on palju vaatamisväärsusi. Vanalinnas liigume Shakespeare kuulsaks kirjutatud armastajate (Julia- Romeo) Julia majja. Tema skulptuuri juures rõdu all on väga palju rahvast, kes tahavad pilti teha ja teda kallistada. Ja pronksist kuju parempoolne tiss ongi juba valgeks katsutud. Ikka katsuja tulevase õnneliku elu nimel!  Ka üleval Julia rõdul liigub rahvast.

            Järgmisel päeval sõidame üle Brenneri kuru Austriasse, õhtul käime Prahas Triocamp kämpingu lähedal puskkaevu värvimuusika kontserdil.  Nimelt 1895. a maailmanäituse  (praegu kunstigalerii) paviljoni kõrval pargitiigil korraldatakse regulaarselt traditsiooniliselt Križik’i  kontserte.

Soovitusi matkamiseks Lõuna- Tiroolis, Dolomiitides

Bolzanos Lõuna-Tirooli arheoloogiamuuseumis võib näha vanimat Euroopast leitud muumiat. Jäämees (tuntud Ötzi nime all) on 19. septembril 1991 Alpidest (Ötztali Alpidest) leitud 5300 aastat vana meesterahva mumifitseerunud surnukeha.

Tegu on üsnagi "kultuuristatud" mäestikuga, kus on rikkalikult turistlikku infrastruktuuri  (head juurdepääsuteed, hotellid, kämpingud, tõstukid, hea info- ja kaardimaterjal), mäestik ise koosneb üksikutest mõne- kuni paarikümne kilomeetrise läbimõõduga järskudest kaljumassiividest, mille vahel on orud, teed, külad ning ohtrad "turistilõksud". Et tegemist on ka rahvuspargiga (Parco Naturale Fanes-Sennes-Braies jt), siis kaasneb sellega mitmeid kitsendusi, näiteks telkimise ja lõkketegemise suhtes.

Kuna mäemassiivid on suhteliselt väikese pindalaga, siis on kõige mõttekam piirduda 1-2 päevaste matkadega, mille algus- ja lõpp-punktideks sobivad näiteks Cortina d Ampezzo, Dobbiaco, Corvara jt. Dolomiitide kõrgeim punkt on Marmolada (3342 m), sellel mäel on ka väike liustik. Üldiselt on Dolomiidid üsna kuivad ja soojad, imeliste järvesilmadega. Seega sobivad külmast ja niiskest Eesti kliimast kurnatud  inimestele.


Heliseva muusika mägede Dolomiitide saarlaste Turja Touri matkareisil 9... 20. juulini 2016 käis üle 40 Eesti matkaja. Matkamine sobib igas vanuses inimestele. Noorim matkaja oli 1,5 - aastane Kaur. Palju tänu matkajuht Külli Turjale, kes meid soodsalt heliseva muusika mägedesse viis. Uued matkareisid ootavad Sindki, hea lugeja. Täpsemalt veebis www.turjatour.ee. Mõistlik on aastaringselt tervisesporti harrastada ja teadmisi kõrgmägedes matkamisest omandada Harju Matkaklubi matkakursusel, kuhu registreerimine on alanud, loe www.yloka.era.ee.

Ülo Kangur, Külli Turja pildid

Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: